Bolesti v oblasti kostrče a konečníka  sú v súčasnosti pomerne častým problémov u žien. Spôsobuje to predovšetkým  dlhodobé sedenie, niektoré úrazy, ťažkosti môžu vyvolať pády na chrbát a zadok,  alebo zápalové ochorenia močovo-pohlavného aparátu, pôrody, práca na záhrade a pod.

Svaly panvového dna  a bránica vo fyziologickom postavení fungujú ako piest, ktoré tvoria základný pilier stability tela. Pri bolestiach kostrče, sedenie býva ne fyziologické, preťažuje sa drieková časť chrbtice, ktorá v konečnom dôsledku cez svalové zreťazenia zhoršuje dýchanie, funkčnosť a svalov ako v hornej tak aj dolnej časti tela. Následkom takéhoto stavu, bývajú častokrát aj iné ťažkosti, ako bolesti šije, závraty, bolesti hlavy, či bedrových kĺbov.
Príznakom býva obyčajne bolestivosť kostrče pri dlhšom sedení, inokedy bolesti vyžarujúce  do brucha.

Postup pri mobilizácii kostrče: Cieľom terapie je uvoľnenie stiahnutých svalov v oblasti rekta a kostrče  uvoľnením svalov prstom terapeuta cez konečník.  Po terapii pociťuje pacient výraznú úľavu od bolesti.  Individuálne sa podľa potreby sa následne stanovuje ďalšia liečba.